Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Negocjacje wyższego wynagrodzenia to często temat tabu wśród pracowników. Dlaczego? Dlatego, że pracobiorcy odczuwają pewnego rodzaju dyskomfort kiedy przychodzi do rozmowy o lepszej stawce. Jak rozmawiać z przełożonym, żeby pozytywnie rozpatrzył nasze prośby?

Zasługi

Pamiętaj, w życiu nie ma nic za darmo. Jeżeli liczysz na awans, najpierw musisz pokazać, że na niego zasługujesz. W historii rynku pracy nie zapisał się jeszcze żaden szef, który chętnie dawałby podwyżki. Udownij na co cię stać. Zbieraj pochwały, staraj się przodować w obowiązkach Ci przydzielonych, wykaż własną inicjatywę – to wszystko na pewno prędzej czy później zostanie zauważone przez Twojego szefa.

Dobry moment

Tak między Bogiem, a prawdą – nigdy nie ma dobrego momentu jeżeli chodzi o pieniądze. Jedyne co, to możesz zwrócić uwagę na warunki sprzyjające, np. dobry humor przełożonego czy  ostatni sukces odniesiony przez firmę. Pamiętaj, na taką rozmowę trzeba umówić się wcześniej – nikt nie lubi być wzięty z zaskoczenia.

Spotkanie biznesowe

Nie traktuj rozmowy o podwyżce zbyt personalnie. Wyobraź sobie, że to kolejne spotkanie, na którym zostało przydzielone Ci zadanie do wykonania. Musisz być pewny tego, czego oczekujesz, ale nie stawiając przy tym szefa pod ścianą. Pamiętaj o języku – żadne emocjonalne zagrywki nie powinny wchodzić w grę, gdyż może to poskutkować zupełnie odwrotnie do zamierzonego celu.

Odmowa

W 99% przypadków rozmów o podwyżce, szef początkowo odmawia współpracy, zasłaniając się problemami w firmie, bądź tłumaczeniami, w których przypomina, że powinieneś docenić odpowiedzialność za powierzone ci obowiązki. Skoro w takim razie przybyło Ci obowiązków, to przybyć powinno i pieniędzy – nie daj zbić się z tropu!

Klasyczne faux pas

Pod żadnym pozorem nie wyciągaj ciężkiej artylerii, pt. jestem wam taki lojalny, nie wyobrażam sobie innej pracy, niż ta – to najgorsze sformułowania, których możesz użyć podczas rozmowy w sprawie awansu. Po usłyszeniu tych tekstów, każdemu szefowi zaświeci się zielone światełko. Skoro pracownik zapewnia o swoim stałym związku z firmą, to w takim razie nie zwolni się, nawet jeżeli jego prośba o podwyżkę miałaby zostać odrzucona. Co więc będziesz z tego miał? Nic, możemy to zagwarantować w 100%.

Jeżeli uważasz, że należy Ci się wyższa pensja – nie bój się rozmowy. Przemyśl trzy razy swoje argumenty za i próbuj! Podczas takiego dialogu możesz tylko zyskać, więc chyba warto spróbować?