Indywidualne wypełnianie postawionych przez siebie obowiązków, własna organizacja pracy, prowadzenie jednoosobowego przedsiębiorstwa, samodzielne decydowanie o losach firmy, praca zdalna… to wszystko (i wiele, wiele innych) stanowi aspekty bycia własnym szefem. Czy jednak samozatrudnienie to same korzyści i komfort pracowniczy?
Zalety
Do największych i podstawowych zalet przejścia na samozatrudnienie należą oczywiście zdecydowanie większe przychody, które nie są dzielone na pracowników,
a w całości spływają do osoby opiekującej się daną firma.
Kolejnym plusem jest możliwość przyjmowania zleceń od różnych kontrahentów bez obaw o konkurencję. Tym, co samozatrudnieni cenią sobie w indywidualnym prowadzeniu biznesu jest również satysfakcja z wykonywanej pracy, która często wypływa z możliwości przełożenia swoich osobistych zainteresowań na dochód.
Samozatrudnienie gwarantuje poczucie wolności i niezależności – w końcu jesteś sam sobie szefem, to Ty decydujesz o czasie i formie wykonywanych zadań.
Dodatkowo każdy zakup na działalność pomniejszy Twoje zobowiązanie podatkowe, wynikiem czego realnie zapłacisz mniej za zakupy na firmę.
Wady
Niestety, jeżeli chodzi o samodzielne prowadzenie firmy, to nie wszystko do końca wygląda tak kolorowo.
Samozatrudnienie wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością finansową i prawną. Największy kłopot samozatrudnionym sprawia zazwyczaj rozliczanie podatków, co finalnie tak czy siak kończy się wizytą w biurze rachunkowym i zatrudnieniem profesjonalnej obsługi księgowej.
Kolejnym minusem jest często niestabilny czas pracy – niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy dostają obszerne zlecenia, nad którymi są zmuszeni pracować dłużej, niż 8 godzin dziennie.
Każdorazowa decyzja na temat przejścia na samozatrudnienie powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana. Przy podejmowaniu decyzji warto skonsultować się z kimś, kto miał, bądź ma do czynienia z tą formą pracy.